Dekoracje wielkanocne – przygotowujemy stół

2

Śniadanie wielkanocne to wyzwanie dla każdej gospodyni. Przygotowania do odwiedzin rodziny zaczynamy o wiele wcześniej – sprzątając, robiąc zakupy i gotując. Jednak gotowanie to jedno, a dekoracja stołu to drugie. Jeśli naprawdę chcemy wprowadzić świąteczny nastrój, nie zapominajmy zadbać o dekoracje wielkanocne.

Dekoracje wielkanocne – typowe motywy

Foremka do ciastek kurczak

Dekoracje wielkanocne czerpią z tradycji. Wszystkie ozdoby wielkanocne mają charakter symboliczny. Nie bez powodu do wkładamy do koszyczka pisanki i baranka. Nie może ich też zabraknąć na wielkanocnym stole.

Jajko to symbol odrodzenia i nowego życia. Nic dziwnego, że na stale wpisało się w symbolikę Wielkanocy. Dzielenie się jajkiem to zwyczaj, który miał zapewnić pomyślność wszystkim domownikom. Pisanki miały odpędzać złe uroki, dlatego nie mogło ich zabraknąć na świątecznym stole. Więcej o pisankach i sposobach ich przygotowywania dowiecie się z postu: Kartki wielkanocne i pisanki – wielkie malowanie. Koniecznie przeczytajcie tez post moth –

Kurczak – ściśle powiązany z symboliką jajka. Żółty kolor kojarzy się ze słońcem, symbolizuje wieczność i odrodzenie.

Baranek – symbol Chrystusa. Krew baranka na drzwiach ocaliła Izraelitów od śmierci. Podobnie krew wielkanocnego baranka ma zwyciężyć śmierć.

Zajączek – najmniej powiązany z tradycją chrześcijańską. Od czasów starożytnych symbolizował płodność i przyrodę. Z tradycją wielkanocną powiązano go dopiero w XIX w.

Palma – upamiętniająca triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Wykonywane głównie z wierzby, która symbolizuje odrodzenie i przebudzenie z zimowego snu. Palmy ozdabiano kwiatami, gałązkami i piórkami. Poświęconą palmę zanoszono do domu i stawiano w wazonie lub wkładano za obraz. Miało to chronić dom od nieszczęść. Wierzono też, że połknięcie jednej poświęconej bazi zapewniało zdrowie.

Dekoracje wielkanocne na świątecznym stole

HB/1793/Stojak do taśmy KURCZAK

Centralne miejsce zajmie oczywiście koszyczek ze święconką, jednak warto zadbać, by na stole pojawiły się inne dekoracje wielkanocne. Małe kurczaki (HB/1793/Stojak do taśmy KURCZAK), cukrowe baranki i czekoladowe zajączki na pewno spodobają się najmłodszym. Możesz też przygotować dla nich specjalne ciastka w kształcie kurczaków (Foremka do ciastek kurczak).

Nie powinno zabraknąć wielkanocnej palemki w ładnym wazonie ozdobionym kwiatami. Najbardziej „wielkanocne” kwiaty to żonkile, które już od starożytności symbolizowały nowe życie i triumf miłości nad śmiercią.

Motyw tych kwiatów często pojawia się na wielkanocnych obrusach i bieżnikach (np. Obrus Żonkile 130 x 170 cm). Jednak jeśli wolisz tradycyjne, białe obrusy, wystarczy że ułożysz na stole serwetki z wesołym wielkanocnym akcentem, jak AHA Serwetki dekoracyjne 20szt. Baranek 33cm.

Książki Twoim sprzymierzeńcem

Polska Wielkanoc. Tradycje i przepisy

Z pomocą w przygotowaniu świątecznego śniadania przyjdą Ci książki i poradniki. Znajdziesz wśród nich pozycje, które obok opisów wielkanocnych zwyczajów zawierają także kulinarne przepisy (Wielkanoc. Świąteczne dekoracje, prezenty, przepisy, Polska Wielkanoc. Tradycje i przepisy). Znajdziesz także poradniki, które doradzą jak przygotować stół na wyjątkowe okazje (Dekorowanie stołu na co dzień i od święta).

Szukając pomysłów na dekoracje wielkanocne, koniecznie odwiedź działy: książki, wystrój wnętrz i wyposażenie kuchni. Zachęcamy też do porównań w kategorii naczynia. Podanie śniadania na nowym, eleganckim serwisie na pewno zapunktuje uznaniem 🙂

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dyskusja2 komentarze

  1. a czy jest cos dokladnie .. o tym co sie wklada do koszyczka wielkanocnego czy nie ?? bo musze napisac prrace z religii i nie umiem nigdzie tego znalesc

Odpowiedz