Kieliszki, czyli sztuka serwowania napojów

1

Przyjemność picia wykwintnych napojów łączy się często z przyjemnościami estetycznymi. Wszystko za sprawą pięknych i lśniących kieliszków. Wdzięcznie błyszczące szkło przyciąga oko i uszlachetnia pite z niego trunki.

źródło: sxc.hu

Funkcjonalność i estetyka kieliszków

Praktyczne naczynie? A może dekoracja stołu? W gruncie rzeczy nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ze sobą oby dwie funkcje. Kieliszki, w jakich serwujemy trunki potrafią uprzyjemnić chwile nie tylko z powodu napoju, jaki zawierają, ale też ze względu na swój wygląd.

Podając napoje należy pamiętać jednak o pewnych regułach, które definiują kiedy i do czego nada się dany typ kieliszka.

Jakie kieliszki do jakich napojów?

Wino białe serwowane jest w kieliszkach o cienkich ściankach i z długą, cienką nóżką. Kształt kielicha przypomina kształt kwiatu tulipana. Za to czerwone wino serwuje się w kieliszkach z bardziej pękatym kielichem i o krótszej nóżce.

Kieliszki do szampana są zazwyczaj wysokie i smukłe. Za to do koniaku lub brandy – niskie, o zwężających się krawędziach. Whisky nalewamy do masywnych szklanek o grubym dnie. Wódka serwowana bywa zarówno w kieliszkach o małych pojemnościach (30-60 ml), na nóżce jak i bez niej.

Rosendahl Grand Cru 2 kieliszki do brandy 25359 Rosendahl Grand Cru Kieliszki do szampana 2szt 25348

Drinki to już szerszy temat. Napoje te – podobnie, jak koktajle – popijać można z kieliszków o bardzo rozłożystym kielichu, ale też z wysokich szklanek lub szerokich i niskich.

Niebanalne kieliszki

W gruncie rzeczy powyższy schemat przedstawia kieliszkowy savoir-vivre w dużym uproszczeniu. Istnieje całe mnóstwo typów i gatunków alkoholi, a każdy z nich ma przeznaczony dla siebie typ naczynia. Oczywiście standardowa forma jest zazwyczaj łatwo rozpoznawalna, choć producenci wciąż dbają o to, by nas zaskoczyć i zaproponować coś nowego.

Kieliszki kryształowe, kieliszki ręcznie malowane… Wybór szeroki, a trunków jeszcze więcej 😉 Nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się chwilą i pięknem tego, co nas otacza!

A po więcej inspiracji na dekorację stołu zapraszamy do działu wyposażenie kuchni oraz na nasz profil na Facebooku: Okazje.info dla wnętrz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dyskusja1 komentarz

  1. “Ryby, drób i cielęcina lubią tylko białe wina. Zaś pod sarny, woły, wieprze jest czerwone wino lepsze” Oklepany wierszyk, ale się przydaje! 😉

Odpowiedz