Materiały budowlane – co wybrać na ściany zewnętrzne?

0

Budując dom często słyszymy pojęcie „materiały budowlane”. Pozornie mogłoby się wydawać, że jest ono dość oczywiste, jednak kryją się pod nim różne materiały, różniące się od siebie pod wieloma względami. Ze względu na ich chemiczną budowę, ale często także i sposób wykorzystania możemy podzielić je na kilka różnych grup. Dzięki temu łatwiej będzie nam się zdecydować na wybór konkretnego z nich.

Rodzaje materiałów budowlanych

Przede wszystkim warto wiedzieć, że pod pojęciem materiału budowlanego kryją się produkty, dzięki którym wykonuje się poszczególne elementy budowlanych konstrukcji. Co możemy tutaj wyróżnić? Podział materiałów rozgranicza je ze względu na budowę chemiczną, co pozwala przyporządkować je do poszczególnych grup. Najczęściej wyróżnia się:

  • beton – zwykły, lekki oraz komórkowy
  • materiały murarskie – bloki pełne, pustaki, etc.
  • materiały płytowe – stosowane przede wszystkim we wnętrzach

Materiały budowlane do ścian zewnętrznych

O materiałach budowlanych mówimy najczęściej w odniesieniu do domów jednorodzinnych. Chodzi tutaj o materiały, które stosuje się do stawiania zewnętrznych ścian elewacji. Wykonuje się je rozmaitymi technikami – mamy m.in. ściany szkieletowe, masywne, a także porefabrykowane czy murowane.

XELLA Ytong Multipor 45263400

Wybór materiału pozwala określić nam warunki, jakie będą panować w naszym przyszłym domu, a także jego wytrzymałość. Odpowiednio dobrane produkty pozwolą nam skutecznie obniżyć koszt budowy, a także skrócić czas jej trwania. Z badań MG Projekt wynika, że aż 90% domów jednorodzinnych znajdujących się w Polsce wykonanych jest w technice murowanej. Jest ona prosta i tradycyjna, co przekłada się właśnie na powszechność.

Wszystko o betonie

Beton murarski dzielimy na dwie kategorie – beton zwykły oraz lekki. Pierwszy z nich to mieszanka tradycyjnego cementu wraz z kruszywem, czyli piaskiem bądź żwirem. Nie posiada on wtedy pustych przestrzeni, co oznacza, że jest dość odporny na ściskanie, nadaje się więc do budowania domów.

Źródło: Shutterstock

Drugim typem jest beton lekki, który zawiera mniej składników od betonu zwykłego. Często miesza się go z pumeksem bądź glińcem, co powoduje, że jest mniej odporny na warunki i ściskanie. Z tego rodzaju można także wyodrębnić beton komórkowy – swoim wyglądem przypomina on pustaki. Wykonywany jest przede wszystkim z naturalnych surowców, takich jak piasek, wapno oraz woda, a do tego najczęściej dodatek cementu i anhydrytu. Jest to bardzo jednorodny materiał, którego główną zaletą jest to, że gwarantuje znakomite trzymanie temperatur i jest bardzo wygodny podczas kładzenia, a wszystko dzięki dużej dokładności wymiarowej. Niestety materiał ten posiada również wady – ma słabą izolację akustyczną i niską wytrzymałość na ściskanie.

Ściany z ceramiki

Ceramika tradycyjna to materiał, taki jak często spotykane cegły oraz pustaki ceramiczne. Wyrabiane są one z gliny lub iłów mieszanych w procesie tworzenia z wodą i piaskiem. Następnie umieszcza się je w specjalnych formach i suszy. Pełna ceramika nie posiada żadnych otworów bądź posiada je niewielkie, znajdujące się jedynie na podstawie. Taki materiał określa się jako cegłę budowlaną. Drugim typem są cegły, które posiadają drążone otwory lub ich wielkość wynosi ok. 15 do 60% podstawy – te materiały nazywamy pustakami, cegłami modularnymi, dziurawkami lub kratówkami.

WIENERBERGER Cegła klinkierowa pełna KOSMO 44274930

Główną zaletą tradycyjnej ceramiki budowlanej jest zdolność do bardzo dobrej akumulacji ciepła – ściany wolno się wychładzają i wolno gromadzą ciepło, co oznacza, że dom nie będzie oddawał ciepła zimą i zbyt mocno nagrzewał się latem. Oprócz tego jest paroprzepuszczalny, odporny na ogień i sprawdzi się w przypadku wielowarstwowych ścian.

Cegły i pustaki WIENERBERGER Cegła klinkierowa POMERANIA 41735883

Drugim typem ceramiki jest materiał poryzowany, który wykonuje się ze specjalnej gliny wraz z dodatkiem mączki drzewnej czy trocin. Jest on wypalany w wysokiej temperaturze, dzięki czemu materiały oddrzewne są spalane. Powstające w ten sposób niewielkie pory powietrzne zapewniają dobrą izolację cieplną oraz akustyczną. Ponadto ceramika poryzowana jest zdolna do akumulacji ciepła, odporna na wszelkie warunki atmosferyczne i pozwala na szybkie wykończenie ścian.

Pozostałe materiały

W przypadku innych materiałów wyróżnić możemy silikaty, czy w pełni ekologiczne materiały, które nadają się do ponownego użytku. Oprócz tego posiadają niewielką, najniższą na rynku zawartość szkodliwych substancji promieniotwórczych. To specjalne wapienno-piaskowe lub wapienno-krzemowe wyroby, które produkuje się z surowców naturalnych. Mają przystępną cenę oraz duża wytrzymałość. Cechuje je również możliwość wykończenia tynkiem cienkowarstwowym i łatwa obróbka.

Na rynku dostępny jest także keramytobeton – to pustak betonowy z dodatkiem kruszywa keramzytowego. Zwykle wyróżnia je to, że posiadają szary lub różowo-ceglasty kolor, a muruje się je na grube spoiny. Mają profilowane boki, dzięki czemu można je łączyć na pióro oraz wpust, bez konieczności stosowania spoin pionowych.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Odpowiedz