Odkryj hygge!

0

Hygge ostatnimi czasy stało się niezwykle popularne – z każdej strony dociera do nas uwielbienie dla duńskiej sztuki szczęścia. To nic innego, jak możliwość rozkoszowania się tym, co ulotne i chwilowe. Przede wszystkim rozchodzi się o momenty, które dają nam szczęście, a który na co dzień nie zauważamy. Warto jednak zacząć przywiązywać do nich uwagę, by robić wszystko to, co daje nam dużo radości. Co zrobić, by zacząć żyć wg zasad hygge?

Czym jest hygge?

Hygge jest o tyle ciekawym zjawiskiem, że bardzo trudno jest je ewidentnie i jednoznacznie zdefiniować. To wszystkie momenty, które dają nam szczęście. Hygge oznacza chwilę, gdy czujemy się w zgodzie ze sobą lub innymi, a także z otaczającym nas światem. Zapewne każdy z nas miał w swoim życiu taki moment, gdy poczuł, że właśnie przeżywa ogromną radość, ale nie umiał jej znaleźć. Dlatego też hygge może być wszystkim tym, co zdarza nam się na co dzień – wspólną kolacją z bliskimi, udanym spotkaniem z przyjaciółmi, relaksem w wannie po ciężkim dniu czy nawet obejrzeniem dobrego filmu. Duńska sztuka szczęścia zakłada po prostu poczucie spełnienia.

Skąd się wzięło hygge?

Duńczycy uznawani są za jednych z najszczęśliwszych w całej Europie – chętnie spotykają się z przyjaciółmi, żyją w zgodzie z naturą i otacza ich życiowa harmonia. Nie dziwne więc, że to oni najlepiej wiedzą, jak wygląda szczęście. Kochają świece, dobre jedzenie i rodzinę. Są niezwykle gościnni, ciepli i otwarci.

11 Ways to Make Your Life More Hygge: Have you heard of it? It's the next big thing in mental health.:
Źródło: Pinterest

Najcięższa w przypadku hygge jest wymowa samego słowa – najczęściej stosuje się wymowę „hue-gah” bądź „hoo-gr”. Wywodzi się od słowa „hyggja”, które w języku staronordyckim oznaczało po prostu „myśleć” czy „czuć się szczęśliwym”.

Gdzie „uprawiać” hygge?

Radość i hygge możemy czerpać tak naprawdę w każdym miejscu, gdzie się znajdujemy. Chodzi o relaks, radość i przebywanie razem z tymi, którzy dają nam poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Duńczycy większość swojego wolnego czasu spędzają w domach, dlatego tak ważne jest dla nich, aby było to miejsce absolutnie przytulne. Liczą się dodatki, bez których nie da się obejść! W takim miejscu koniecznie znajdują się ciepłe koce, miłe w dotyku poduchy oraz miejsce na świece. Świetną atmosferę można stworzyć właśnie stawiając na małe lampki czy cotton ballsy. To one mają tworzyć ciepłą, przytulną aurę, w której aż chce się wypoczywać.

Kule świecące SWEET

Oprócz tego warto otaczać się przedmiotami, które dają nam radość. Umieśćmy na widoku pamiątki z wakacji, które przypomną nam miłe chwile, stare fotografie rodzinne czy książki, które lubimy czytać. W domu warto też postawić na materiały, jak wełna czy plusz, który jest miękki w dotyku, a jednocześnie możemy też zainwestować w futrzane elementy. Dodatkowo czas możemy spędzić delektując się dobrym jedzeniem, słodkościami czy szklanką kakao lub skandynawskiego glogg’a.