Rośliny ogrodowe i balkonowe, które wabią pszczoły

0

Przetrwanie roślinności jest uzależnione od pszczół. Brak naturalnych zapylaczy oznaczałby bowiem bliski koniec środowiska naturalnego i ludzkości. Równowaga w tej sferze została niestety już zachwiana poprzez stale rozwijającą się urbanizację i technologię. Warto więc pomóc ją przywrócić poprzez sadzenie roślin miododajnych w naszym ogrodzie lub na balkonie.

Trzeba tylko wiedzieć, jakie rośliny sadzić. Do tych wabiących pszczoły należą zarówno rośliny zielne, jak i drzewa oraz krzewy, wybór jest więc dość duży. Gatunki wabiące pszczoły warto dobrać tak, by przez cały rok w naszym ogrodzie owady mogły znaleźć pożywienie. Dlatego dobrze jest wziąć pod uwagę terminy ich kwitnienia.

Rośliny wabiące pszczoły wiosną

kwiatki1

Do popularnych roślin kwitnących wiosną należą krokusy, śnieżyczki i fiołki wonne. Wszystkie te gatunki są łatwe w uprawie i nie mają szczególnych wymagań glebowych. Z krzewów bardzo atrakcyjne kwiaty posiada mahonia, która w dodatku ma wiecznie zielone liście, więc jest całoroczną ozdobą ogrodu. Do roślin wabiących pszczoły, a kwitnących wiosną należą też drzewa owocowe takie jak jabłonie, grusze, śliwy i wiśnie. Nie zapominajmy też o krzewach owocowych, czyli np. malinach i borówce wysokiej. Z nich skorzystają nie tylko pszczoły, ale i my, zyskując smaczne owoce.

Rośliny wabiące pszczoły latem i wczesną jesienią

Wczesnym latem zakwitnie kolorowy łubin oraz drzewa, które są prawdziwą „ucztą” dla pszczół, czyli robinie akacjowe, a następnie lipy. Wprawdzie wymagają one przestrzeni, ale jeśli dysponujemy większym ogrodem, możemy je z powodzeniem zasadzić. Robinie i lipy wzbogacą dodatkowo nasz ogród o wspaniały zapach swoich kwiatów. Na mniejszych terenach zielonych lepiej od nich sprawdzą się krzewy takie jak irgi, ligustry i berberysy.

kwiatki2

Lato to czas kwiatów wabiących pszczoły. W tej roli doskonale się sprawdzą popularne w naszych ogrodach róże i lilie. Wyróżniają się one bogactwem odmian i kolorów, więc łatwo dobrać takie, które będą pasowały do naszego ogrodu i poza wabieniem pszczół bardzo uatrakcyjnią przestrzeń. Nieco późniejszym latem zakwitną przepiękne dalie, a następnie wrzosy i wrzośce, które będą cieszyły nas i pszczoły aż do późnej jesieni.

Zioła i rośliny balkonowe wabiące pszczoły

Jako rośliny wabiące pszczoły doskonale sprawdzają się także zioła. Tutaj mamy do wyboru przede wszystkim aromatyczną lawendę, oregano, cząber, tymianek, bazylię i kolendrę. Sadząc je nie tylko pomożemy pszczołom, ale też wzbogacimy naszą kuchnię o wspaniałe przyprawy. Odmiany wabiące owady możemy zasadzić także w ogrodzie warzywnym. Z powodzeniem sprawdzą się tu m.in. cebula, dynie, fasola i bób.

kwiatki3

Rośliny wabiące pszczoły mogą też zdobić nasze balkony. W skrzynkach na balkonie możemy zasadzić lawendę oraz inne wspomniane zioła. Pszczoły zwabią także dekoracyjnie surfinie, pelargonie, lobelie, lobelie, niecierpki, miniaturowe dalie oraz wrzosy.

Tekst powstał przy współpracy z portalem e-Ogrodek.pl (http://www.e-ogrodek.pl/artykuly/427,kwiaty-balkonowe)

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Odpowiedz