Tradycyjna wiertarka czy wiertarko-wkrętarka – co wybrać?

0

Narzędzia przydadzą się w każdym domu – niezależnie od tego czy często dokonujemy jakiś poprawek, czy od czasu do czasu potrzebujemy coś przykręcić, warto zawsze mieć pod ręką elektronarzędzie. Absolutnie niezbędna jest wiertarka, choć w niektórych domach dużo praktyczniejszym rozwiązaniem będzie wiertarko-wkrętarka. Na co więc postawić?

Tradycyjna wiertarka

Wiertarki to urządzenia, które królują w naszych domach już od wielu lat. Są niezwykle wszechstronne, dzięki czemu znajdują zastosowanie praktycznie wszędzie. Z ich pomocą możemy wykonać naprawdę wiele prac domowych: przywiesić obrazek, zamontować szafki, ale także wymieszać farbę czy dokręcić luzująca się śrubkę. Najczęściej wiertarki dzieli się na dwa typy:

 • modele dla majsterkowiczów (korzystających z urządzenia w warunkach domowych)
 • modele dla profesjonalistów

Wiertarki GRAPHITE 58G708

Wiertarki do użytku domowego są intuicyjne w obsłudze, dzięki czemu może posługiwać się nimi praktycznie każdy. Są zdecydowanie tańsze od modeli dla profesjonalistów, posiadają także mniejsza moc, która mieści się w przedziale do 750 W. Takim sprzętem bez przeszkód możemy wiercić otwory w różnych materiałach, w tym także i betonie, metalu, czy drewnie. Świetnie nadają się także do wiercenia w plastiku, a w przypadku modelu z udarem także do kamienia czy cegły. Modele podstawowe najczęściej wyposażone są w:

 • możliwość regulacji prędkości obrotowej
 • różne tryby wiercenia (udar, tryb zwykły)
 • możliwość wyboru obrotów (w lewo/prawo)
 • blokadę włącznika

Wiertarki Bosch PSB 530 RE

Wiertarki przeznaczone dla profesjonalistów to zdecydowanie bardziej skomplikowane modele, które cechują się znacznie lepszymi parametrami, mniejszą ilością funkcji oraz większą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Profesjonalne narzędzia są przeznaczone do poważnych zadań, często bardzo skonkretyzowanych, dlatego nie potrzebują dodatkowych funkcji. Najczęściej charakteryzują się przekładnią dwubiegową, która zapewnia większą moc np. w czasie wycinania większych otworów z wyższą prędkością. Moc profesjonalnych wiertarek często sięga nawet do 1200 W. Tego rodzaju wiertarki można podzielić na na:

 • modele udarowe
 • modele bez udaru
 • młotowiertarki
 • młoty (przeznaczone szczególnie do kucia czy wyburzania)

Wiertarko-wkrętarka

Wiertarko-wkrętarki to poręczne urządzenia akumulatorowe, które sprawdzają się do korzystania w domu. Przede wszystkim służą do wkręcania i wykręcania śrubek, więc znakomicie dają radę podczas montowania czy składania mebli. Radzą sobie także z miękkimi materiałami – płytami MDF, drewnem, tworzywem sztucznym czy cienkim metalem. Dzięki zastosowaniu akumulatora nie posiadają kabla, co przekłada się na to, że nie krępują ruchów, zapewniając nam tym samym większa swobodę pracy.

Wiertarko-wkrętarki

Podstawowym parametrem wiertarko-wkrętarek jest ich moc – czyli napięcie przekładające się na możliwości urządzenia. W tym wypadku mamy podział na trzy różne grupy:

 • o napięciu do 10 V – używane są najczęściej jako wkrętarki, rzadziej jako narzędzie, którymi można wywiercić otwór;
 • o napięciu do 14 V – świetnie nadają się do wiercenia w różnych materiałach, mają także możliwość zmiany biegów, dzięki czemu możemy je dopasować do swoich potrzeb. Możemy więc wywiercić otwory o różnych średnicach w zależności od wybranej mocy;
 • powyżej 18 V – wyposażone są w mechanizm udarowy, który pozwala na wiercenie także w murze czy betonie. Najczęściej używa się ich jako wiertarki, rzadziej zaś w charakterze wkrętarki;

MAKITA Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa 18V BDF453RFE Charakterystyka produktu:    2-biegowa wiertarko-wkrętarka z akumulatorem Li-ion   4-biegunowy silnik prądu stałego, lekki i kompaktowy   Dioda LED oświetlająca obszar roboczy

Niezbędne akcesoria do obu narzędzi

Oba narzędzia nie są w stanie korzystać bez niezbędnych akcesoriów, które pozwalają nam maksymalnie wykorzystać ich możliwości. Przede wszystkim zarówno wiertarki tradycyjne, jak i wiertarko-wkrętarki do prawidłowego działania potrzebują wierteł. Kupuje się je w zestawach lub pojedynczo, w zależności od naszych potrzeb. Główne typy wierteł to modele do drewna, betonu oraz metalu. Do każdego urządzenia należy dobrać odpowiedni model, by pasował on do maksymalnej średnicy wiercenia udanego sprzętu. W przypadku materiałów plastycznych lub miękkich, jak aluminium czy drewno – używamy wierteł ze stali szybkoschnącej oznaczonej jako HSS typu W, do twardych oraz stali – HSS typu N, zaś do kamienia czy betonu modeli spiekanych węglikiem.

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowa wiertarko-wkrętarka 18V/2 x 1,5Ah Li-Ion [BDCDC18BAFC]

W przypadku wiertarko-wkrętarek sprawdzą się także bity, czyli specjalne końcówki, służące do wkręcania śrubek. Są często namagnesowane, co sprawia, że wkręcana śrubka „nie ucieka” nam spod urządzenia. Bity bywają również dwustronne, które z obu końców posiadają odpowiednie, różne końcówki.

Jeśli decydujemy się na zakup wiertarki możemy pomyśleć także nad zakupem ogranicznika głębokości wiercenia. Pozwala wykonywać otwory bez obaw oto, czy nie będzie on za duży. To przydatne zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy na cienkich, delikatnych materiałach, których nie chcemy przewiercić. Bywa, że ogranicznik głębokości znajduje się już na wyposażeniu danej wiertarki.

Co wybrać?

fiction

Zakup wiertarki lub wiertarko-wkrętarki powinniśmy uzależnić od tego, do jakich zadań potrzebujemy pomocnika. Jeśli nie planujemy większych remontów, chcemy jedynie skręcać meble, szybkie przymocować śrubki lub umieścić na ścianie lekki obrazek – znakomitym wyjściem będzie poręczna wiertarko-wkrętarka. Sprawdzi się w praktycznie każdym domu, może być użytkowana także przez osoby, które nie dażą majsterkowania wielką miłością. Nie zajmują wiele miejsca, są bardzo uniwersalne i poręczne.

Osoby, które mają w planach remont, większe prace w domu lub chcą bardziej profesjonalnego i skonkretyzowanego narzędzia – powinny postawić na wiertarkę w ujęciu tradycyjnym. Pozwala na wiercenie w różnych materiałach, ale także i na mieszanie zaprawy murarskiej, farb, czy po założeniu odpowiedniej końcówki polerskiej może pełnić funkcję także i szlifierki lub polerki. Wybór urządzenia zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb oraz zapatrywań.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Odpowiedz