Urządzamy kawalerkę – cz.3: pokój

0

Przyjrzeliśmy się możliwościom kawalerki od strony kuchni i łazienki. Najwyższy czas na pokój! W cyklu Urządzić kawalerkę prezentujemy kolejny szereg rozwiązań. Tym razem pod lupę wzięliśmy pomieszczenie, które najtrudniej zaaranżować, ponieważ ma spełniać najwięcej funkcji na raz. Salon, sypialnia, gabinet, a czasem kilka innych pomieszczeń zaklętych w jednym! Czy to możliwe?

źródło: abartremonty.pl


To właśnie w tym pokoju budzimy się rano, jemy posiłki, przyjmujemy gości, pracujemy, bawimy się i śpimy. Trudno czasem pogodzić te wszystkie czynności z możliwościami jednego pomieszczenia. Mimo to możemy postarać się, by było to wykonalne.

Powiększenie – możliwości

Zanim zajmiemy się zadaniami i funkcjami mieszkania, warto postarać się maksymalnie powiększyć przestrzeń, jaką dysponujemy. Możliwości jest kilka. Pierwsza to zmiany w układzie całego mieszkania. Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest zburzenie ścianki dzielącej pokój i kuchnię lub przedpokój. Pomieszczenia staną się otwarte, a my zyskamy na przestrzeni do wykorzystania funkcjonalnego.

Pamiętajmy jednak o pewnych ograniczeniach – wyburzona ściana nie może być nośna. Poza tym po połączeniu pomieszczeń musimy się liczyć z połączeniem również ich cech charakterystycznych. W ten oto sposób podczas wypoczynku  na kanapie gwarantujemy sobie też widok na krzątających się po kuchni mieszkańców. A pracując możemy odczuwać dość dekoncentrujące zapachy kulinarne. Oczywiście na to również jest sposób – np. parawan, okapy kuchenne.

źródło: mensite.pl

Jeśli nie chcemy likwidować ściany, być może bardziej atrakcyjnym czy komfortowym rozwiązaniem będzie zastąpienie jej luksferami. Jest to sposób na dodanie wrażenia przestronności, poprawiając jednocześnie jasność pomieszczeń.

Druga z metod na powiększenie przestrzeni to odpowiedni jej wystrój i zagospodarowanie.

W poprzednich częściach cyklu wspominaliśmy już o ogromnym znaczeniu kolorów. W przypadku małych powierzchni najbardziej pożądane są jasne kolory. Zastosować je możemy zarówno w przypadku ścian, jak i mebli i innych elementów wystroju.

Poza tym do małych pomieszczeń warto zastosować jednolitą kolorystycznie podłogę. Doskonałym rozwiązaniem będą panele podłogowe i parkiety lub wykładziny. Nie oznacza to oczywiście, że musimy rezygnować z różnorodności. Charakteru naszej podłodze dodadzą nietypowe, oryginalne czy po prostu rozmaite faktury.

Pomieszczenie wielofunkcyjne

Gdy łączymy ze sobą kilka funkcji w jednym pomieszczeniu, warto je w jakiś sposób zaakcentować. Służyć temu może wydzielenie stref, np. jadalnianej, wypoczynkowej, do pracy i nauki itp. Pomogą w tym różne kolory odpowiednich fragmentów ścian. Pamiętajmy jednak o zachowaniu zbliżonych tonacji. Nie wprowadzimy w ten sposób zbytniego chaosu, a jedynie zaakcentujemy określone rejony w pokoju.

Meble wielofunkcyjne

Mimo wszelkich starań „rozszerzanie przestrzeni” ma swoje granice. Dlatego musimy się liczyć z tym, że większość przedmiotów, które gromadzimy powinna zabierać optymalną ilość miejsca i najlepiej – spełniać kilka funkcji. Tak więc stół czy ława powinny nadawać się zarówno jako stanowisko do pracy, nauki, jak i miejsce do zjedzenia posiłku czy ugoszczenia przyjaciół.

Warto zdecydować się na zsuwaną/rozkładaną kanapę lub łóżko, co pozwala w odpowiednich momentach wygospodarować trochę więcej miejsca do konkretnej czynności. Producenci mebli często dbają również, by kanapa dysponowała miejscem na przechowywanie pościeli. W przypadku kawalerki, ta funkcjonalność często okazuje się bezcenna!

Forma mebli, które wybierasz do swojej kawalerki też jest ważna. Im prostsze rozwiązania, tym lepiej. Skomplikowane ornamenty czy dekoracje mogą wprowadzić chaos do pomieszczenia.

Dekoracje w kawalerce, czyli lekkość i zwiewność na pierwszy plan

Aby w Twojej kawalerce panował spokój i łatwo było można w niej funkcjonować, lekkość i zwiewność podczas dekorowania pokoju postaw na pierwszym miejscu. Te dwa atrybuty powinny charakteryzować m.in. takie elementy, jak kwiaty, obrazy, firanki itp.

Jeśli decydujesz się na przystrojenie okna w pokoju, zrezygnuj z ciężkich tkanin na rzecz np. organzy, tafty czy lnu. Sprawdzą się tu też firanki spaghetti. Delikatna i oszczędna dekoracja okna ułatwi dopływ naturalnego światła do wnętrza pokoju.

Lustra to doskonałe narzędzia, by stworzyć iluzję większej przestronności. Jeśli chcesz się zdecydować na powieszenie na ścianie dodatkowych obrazów czy grafik, sięgnij po antyramę. Pamiętaj też, że małe obrazki w antyramach to wybór lepszy, niż jeden wielki obraz z postumentalną ramą na głównej ścianie pokoju. Lekkość przede wszystkim!

W poszukiwaniu większej liczby inspiracji pomoże dział Wystrój wnętrz – tu znajdziesz całą serię pomysłów na nietypowe aranżacje swojej kawalerki. Zatem do dzieła!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Odpowiedz