Urządzić kawalerkę – cz.1: kuchnia

0

Własne M2 – dla niektórych szczyt marzeń, dla innych często konieczność na starcie. Jeden pokój, łazienka plus kuchnia lub czasem nawet tylko aneks kuchenny. Taka forma często wybierana zostaje na początku samodzielnego życia. To, że do dyspozycji mamy małą przestrzeń, nie oznacza jednak, że musi być ona ciasna i klaustrofobiczna. Wystarczy rozsądnie zaplanować wystrój wnętrz, a przekonamy się, że triki dekoracyjne czasem potrafią czynić cuda.

Niewielkie mieszkania zamieszkują zarówno pojedyncze osoby, ale także pary czy nawet 3-osobowe rodziny. W takich sytuacjach sztuką jest właściwe zaplanowanie przestrzeni. Wszystko po to, by domownicy nie tłoczyli się, nie przeszkadzali sobie wzajemnie, czuli się komfortowo, ale także, by każdy przedmiot miał swoje miejsce i nie zawadzał mieszkańcom. Jak to zrobić?

Spróbujmy przyjrzeć się paru metodom. Dziś bierzemy pod lupę kuchnię.

Sprzęt AGD do zabudowy

Gdy nasza kuchnia to jedynie kawałek przestrzeni, czasem nawet nie funkcjonującej oddzielnie, a jedynie wydzielonej z przestrzeni pokoju, warto się postarać o minimalistyczny sprzęt AGD. Dobrym rozwiązaniem jest tu sprzęt AGD do zabudowy. Dzięki takiej formie każdy kawałek wnętrza zostanie zagospodarowany, a kuchnia wyglądać będzie naprawdę efektownie. Świetną kuchnią do zabudowy jest przykładowo kuchnia Mastercook M5EX+C3D60 X.

Aby oszczędzić miejsce na blacie, zdecydować się możemy na kuchnię bądź płytę grzejną wyłącznie z dwoma lub trzema palnikami (np. Płyta Mastercook C3D32 S czy Płyta Amica PG 0720). Naturalnie, wszystko zależy od potrzeb domowników, jednak o ile nie gotujecie dużo, będzie to optymalne rozwiązanie.

Ciekawym rozwiązaniem jest również płyta grzejna umiejscowiona w kącie. Produkt taki wyszedł spod skrzydeł firmy Teka i jest pomysłowym wyjściem dla ekonomicznego zagospodarowania przestrzeni.

Płyta Teka VR 90 4G AI AL TR
Płyta Teka VR 90 4G AI AL TR

Kolejny ze sprzętów, bez których się nie obejdziemy to lodówka. Tu również możemy postawić na minimalistyczne wersje. Producenci sprzętu AGD oferują całą paletę chłodziarek o niewielkich rozmiarach, ale całkiem sporych możliwościach. Doskonale się sprawdza lodówka Electrolux ERU 13300.

Tu także nie musimy się wyrzekać istotnych udogodnień, które posiadają sprzęty większe. Lodówki o mniejszych rozmiarach także mogą być wyposażone w szuflady na owoce i warzywa, łatwe do czyszczenia szklane półki, system ochrony przed bakteriami itp.

Meble kuchenne

W kwestii mebli, warto zwrócić uwagę na kolorystykę. Ciemne meble mogą optycznie zmniejszyć wnętrze. Jeśli cała przestrzeń kuchni zapełniona będzie ciemnymi elementami, możemy czuć się przytłoczeni. Jasne elementy dodadzą pozytywnego nastroju.

Jednym z wyjść, by rozjaśnić przestrzeń w kuchni, jest zamontowanie oświetlenia podszafkowego. Sprzyjać będzie ono pracy i przygotowywaniu jedzenia.

Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, warto umieścić w kuchni wiele zamkniętych szafek i półek bądź szuflady i systemy wysuwane. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy sprzęt będzie można schować, a problem nieładu i chaosu na blacie kuchennym zniknie sam.

Sprzęty zintegrowanie

Kuchnia nie obędzie się oczywiście bez zlewozmywaka. Tu do dyspozycji możemy mieć wersje minimalistyczne, ale i takie, które eliminują potrzebę zakupu dodatkowej suszarki, ociekacza czy innych narzędzi. Bogactwo form, materiałów i barw zapewnią ciekawy oraz odpowiednio skomponowany z wnętrzem zakup.

Jeśli nasza kuchnia jest mała, a przede wszystkim w przypadku jeśli stanowi jedynie kuchenną strefę wydzieloną w przestrzeni pokoju, warto zadbać o właściwą wentylację. Nie zawsze bowiem kuchenne zapachy muszą być przyjemne. Zapach smażenia panujący w całym mieszkaniu raczej nie cieszył się będzie entuzjazmem ze strony domowników. W tym celu warto zastanowić się nad kupnem okapu. W grę wchodzą raczej okapy podszafkowe i szufladkowe, gdyż zajmują one bardzo niewielką przestrzeń i nie narzucają się swoją obecnością wśród reszty mebli.

Jeśli nie dysponujesz w swym mieszkaniu zbyt wielką przestrzenią, spróbuj pomysłowo wyposażyć swoje wnętrza. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom możesz zaoszczędzić sporo miejsca. Właściwe wyposażenie kuchni to jedno. Kolejne kroki to właściwe wyposażenie pokoju i łazienki, ale o tym przeczytacie w następnych postach z cyklu Urządzić kawalerkę.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Odpowiedz