Jak wyremontować łazienkę we własnym zakresie?

0

Jednym z pomieszczeń, które najczęściej remontujemy – jest także jednym z najtrudniejszych i najkosztowniejszych do odświeżenia. Często więc decydujemy się na zatrudnienie profesjonalnej ekipy, a w przypadku, gdy zaczyna brakować nam pieniędzy – odkładamy remont na później. Zupełnie niepotrzebnie – możemy przeprowadzić go samodzielnie. Wystarczy jedynie odpowiednio się przygotować, nabyć nieco sprzętu oraz wiedzy, by wyremontować łazienkę we własnym zakresie.

Narzędzia niezbędne przy remoncie

Remont łazienki to najczęściej nie tylko zmiana koloru ścian czy wymiana płytek. To szereg bardziej skomplikowanych działań, do których przydadzą się specjalistyczne narzędzia. Trzeba odkręcać zlewy, przykręcać kolanka czy skuwać płytki. Do prac typowo hydraulicznych najlepiej jest zatrudnić fachowców, by pozostawić tą ważną kwestię w wykwalifikowanych rękach.

Tubądzin Colour Yellow Mozaika 30x30

Przede wszystkim należy wybrać narzędzia, dzięki którym pozbędziemy się starych płytek. Nie da się ich usunąć bez ich pomocy. Postaw więc na młotek oraz przebijak stalowy, których zadaniem jest podważenie doklejonych do ściany płytek. Podobne i znacznie szybsze działanie ma młotowiertarka z funkcją kucia. Za pomocą szlifierki usuniesz resztki kleju, a następnie wygładzisz wszelkie nierówności. Sprzęt zdecydowanie ułatwi czyszczenie powierzchni, przyda się nie tylko przy ścianach, ale również i posadzce. Nie zapominaj także o poziomicy, która zapewni nam pewność, że powierzchnie są idealnie proste. Przy samodzielnym kładzeniu płytek sprawdzą się także szpachle oraz wiadra.

Przydatne materiały

Rozpoczęcie remontu powinno się wiązać z odpowiednim planem działania. Ponieważ łazienka jest miejscem, które remontujemy może kilka razy w życiu, warto wcześniej przygotować się. Gdy będziemy już posiadać plan, łatwiej będzie nam ustalić kolejność działań oraz wybrać niezbędne materiały.

Alpol Klej dom glazury mrozoodporny AK 510 25kg

Na pewno przydadzą się kleje do płytek – zarówno ściennych, jak i podłogowych. Klej musimy dopasować m.in. do rozmiaru glazury. Dzięki temu będą się one odpowiednio trzymały, pomimo panującej w łazience wilgoci. Ponadto pamiętaj też o fugach i krzyżykach, które umieszcza się pomiędzy płytkami, w celu zachowania odpowiedniej odległości pomiędzy nimi. Przestrzeń tą wypełniamy fugą lub silikonem, by uszczelnić powstałe luki.

Jeśli planujesz nie wypełniać całych ścian płytkami – koniecznie wybierz regips, grunt do ścian oraz farbę lateksową, która jest odporna na wilgoć.

Wykończenie łazienki

Kabina prysznicowa Novellini AURORA 4701B

Największe koszty najczęściej generuje wykończenie łazienki. To moment, gdy wybieramy nowe meble (chyba, że odnawiamy stare), wybieramy armaturę (często właśnie w obliczu remontu decydujemy się na wymianę wanny lub kompletne zrezygnowanie z niej na cześć wygodniejszej kabiny prysznicowej). Liczą się także dodatki, których zakup sygnalizuje zakończenie remontu. Często okazuje się, że mamy niewymiarową łazienkę, więc trzeba zainwestować w specjalnie dopasowane na wymiar meble. Wieszaki na ręczniki, papier toaletowy, lustra, nowe kinkiety – to wszystko generuje dodatkowe koszty rzędu kilkuset złotych.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Odpowiedz