Wyspa w kuchni

0

Wyspa to bardzo wygodne rozwiązanie. Skraca dystans pomiędzy sprzętami kuchennymi, świetnie sprawdza się w roli dodatkowego blatu kuchennego i zapewnia dodatkowe schowki na akcesoria kuchenne. Jest tez ciekawym elementem aranżacji. Jeśli tylko rozmiary kuchni pozwalają na utworzenie wyspy, to naprawdę warto spróbować.

foto: www.wnetrza.webzine.pl

Położenie wyspy

foto: www.wnetrza.webzine.pl

Centralne umieszczenie wyspy wymaga przestrzeni. Aby dostęp do sprzętów i szafek był swobodny, odstęp między wyspą, a ciągiem szafek powinien wynosić około 120 cm. Wszystko zależy jednak od tego, czy zdecydujemy się umieścić na wyspie tylko blat, czy także dodatkowe sprzęty. Jeżeli nie dysponujemy tak dużą przestrzenią, możemy zdecydować się na półwysep. Przylegając jednym bokiem do kuchennej zabudowy będzie dodatkowym blatem roboczym, może też posłużyć za miejsce do przygotowywania posiłków.

Płyty

Płyty elektryczne

Najmniej miejsca zajmuje wyspa, która służy jedynie jako dodatkowy blat roboczy. Pod spodem umieszczamy szafkę (np. Szafka dolna Fiesta FSD042 M06 ) lub półkę, która będzie praktycznym schowkiem na drobne sprzęty kuchenne. Nieco większą wersją jest wyspa z blatem do pracy i płytą kuchenną.

Najwygodniejsze byłoby pozostawienie obok kuchni dużego blatu roboczego, ale nie zawsze jest na to miejsce. Wtedy po dwu stronach płyty pozostawiamy miejsce do odstawienia gorących garnków. Minimalna szerokość takich blatów to 30 i 20 centymetrów. Optymalnie powinniśmy zostawić około 40 centymetrów miejsca z obu stron kuchni.

Nad płytą powinien się znajdować zamontowany do sufitu okap wyspowy. Zwróćmy uwagę na jego wygląd – będzie go widać ze wszystkich stron.

Zlewozmywaki

Zlewozmywaki

Rzadko spotyka się wyspy wyposażone w blat i zlewozmywak. Takie zagospodarowanie wyspy wiąże się z koniecznością pozostawienia obok zlewozmywaka miejsca na odstawianie naczyń i umieszczenia pod zlewozmywakiem kosza na odpadki (lub selektora, jak np. Teka Corner Boy Trio ). Pamiętajmy, że zlewozmywak musi być wyposażony w, choćby niewielki, ociekacz. W szafce pod blatem możne się znaleźć zmywarka – np. zmywarka Electrolux ESL 46010.

W dużych kuchniach o wiele częściej spotykane są wyspy z płytą kuchenną i zlewozmywakiem. Taka wyspa wraz z blatem roboczym ma około 2 metry długości. Nie jest to więc rozwiązanie do małych pomieszczeń.

Zabawa w gotowanie

Decyzję o zagospodarowaniu wyspy trzeba podjąć przed wykończeniem podłogi i ścian w kuchni. Jeżeli zdecydujemy się na umieszczenie na wyspie sprzętu AGD konieczne będzie doprowadzenie wszystkich potrzebnych instalacji. Instalację elektryczną i wodną możemy umieścić w posadzce.

Wyspa umożliwia przygotowywanie posiłku przez kilka osób na raz. Pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale też spędzać miłe chwile na wspólnym gotowaniu z rodziną i przyjaciółmi.

Zanim urządzicie swoją wyspę, porównajcie ceny w działach płyty elektryczne i płyty gazowe, zlewozmywaki i akcesoria kuchenne. Na pewno znajdziecie idealne wyposażenie do Waszej kuchni.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Odpowiedz